Şcoala de iarnă „Drepturile omului în istoria recentă a României”, Bran, 8-13 ianuarie 2012
IICCMER împreună cu Ambasada Olandei la Bucureşti şi Fundaţia Konrad Adenauer au lansat în cursul anului 2011 programul educaţional „Drepturile omului în istoria recentă a României”. Proiectul a inclus crearea unui curriculum pentru activităţi extraşcolare şi de tip „şcoala după şcoală” pentru elevii de gimnaziu, publicarea de materiale didactice pentru elevi şi profesori pe tema drepturilor omului, organizarea de cursuri de formare pentru profesori şi a unui concurs de campanii civice iniţiate de către elevi. Cele mai bune patru campanii civice au fost premiate cu participarea celor mai activi membri ai echipelor la şcoala de iarnă „Drepturile omului în istoria [...]
Praga prin obiectivul poliţiei secrete. Expoziţie, discuţii-panel şi film la Institutul Cultural Român
Joi, 17 noiembrie 2011, la Institutul Cultural Român (Aleea Alexandru 38), Centrul Ceh din Bucureşti şi Institutul pentru studiul regimurilor totalitare (Cehia) prezintă Praga prin obiectivul poliţiei secrete. Evenimentul, organizat în parteneriat cu ICR, Institutul Balassi, Facultatea de Ştiinţe Politice a Universităţii Bucureşti, Staropramen şi Czech Airlines, este prilejuit de vernisajul expoziţiei „Praga prin obiectivul poliţiei secrete“ şi include proiecţia filmului Pouta (Strânsoarea), regia Radim Špaček, şi discuţiile-panelViaţa într-un regim totalitar şi Cum facem faţă trecutului. De la ora 13.00, invitaţii Ana Blandiana, Pavel Seifter (Republica Cehă) şi Bretter Zoltan (Ungaria) vor împărtăţi, în cadrul discuţiei panel Viaţa într-un regim totalitar, experienţele proprii în care au fost „subiect“ de interes [...]
Simpozionul naţional Cenzura în România – ieri şi azi
În zilele de 28 şi 29 octombrie a.c. s-a desfăşurat la Cluj-Napoca, sub egida Universităţii „Babeş-Bolyai“ – Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării (Departamentul de Jurnalism), cel de-al X-lea Simpozion naţional de jurnalism. Tema din acest an a Simpozionului a fost Cenzura în România – ieri şi azi şi a reunit istorici, istorici literari, politologi, scriitori, ziarişti din mai multe centre universitare din ţară. Simpozionul a fost deschis de conferinţa susţinută de doamna Ana Blandiana, intitulată „De la cenzură ca formă de libertate la libertatea ca formă de cenzură“. Prezentarea cu titlu voit şocant a semnalat, pe lângă confruntarea de [...]
Concursul de campanii civice iniţiate de elevi „Civismul – de la Eu şi Ceilalţi, la Noi”
Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc organizează concursul de campanii civice iniţiate de elevi „Civismul - de la Eu şi Ceilalţi, la Noi”. Scopul proiectului este acela de a-i determina pe tinerii din România să reflecteze asupra problemelor cu care se confruntă comunităţile în care trăiesc şi să participe în mod direct la ameliorarea lor. Proiectul se adresează elevilor din ciclul preuniversitar, care sunt invitaţi să-şi formeze o echipă coordonată de către un profesor, să identifice o temă sau o problemă de interes pentru ei şi pentru comunitatea din care fac parte, să gândească soluţii şi [...]
Cursul de perfecţionare Drepturile Omului în Istoria Recentă a României, 2011
În perioada mai-iunie 2011, Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc, în parteneriat cu Ambasada Regatului Ţărilor de Jos la Bucureşti, Fundaţia Konrad Adenauer şi Asociaţia Profesorilor de Istorie din România - CLIO, a organizat 4 cursuri de formare pentru 100 de învăţători şi profesori care predau discipline umaniste pe tema Drepturile Omului în Istoria Recentă a României. Scopul programului a fost formarea şi consolidarea valorilor democratice în rândul elevilor şi profesorilor, precum şi dezvoltarea unei didactici bazate pe o pedagogie a libertăţii, a educaţiei pentru diversitate, a respectului pentru drepturile omului şi a educaţiei civice. Cursurile au vizat teme precum: „comunism versus democraţie”, „şcolarizarea emoţiilor”, „implicarea [...]
Drepturile omului în istoria recentă a României
În perioada mai-iunie 2011, Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc în parteneriat cu Ambasada Regatului Ţărilor de Jos la Bucureşti, Fundaţia Konrad Adenauer, Asociaţia Profesorilor de Istorie din România - CLIO şi Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului organizează 4 cursuri de formare pentru învăţători şi profesori care predau discipline umaniste (istorie, ştiinţe socio-umane, limba română, limbi străine) pe tema Drepturile omului în istoria recentă a României. Programul se adresează învăţătorilor şi profesorilor care lucrează cu copii cu vârste între 10 şi 15 ani. Scopul programului este formarea şi consolidarea valorilor democratice în rândul elevilor şi profesorilor, precum şi dezvoltarea unei didactici bazate pe o pedagogie a libertăţii, a educaţiei pentru diversitate, a respectului [...]